Microsoft InfoPath Desteğini 2023 Yılına Kadar Sürdürecek

Yanlış hatırlamıyorsam Ocak 2014 tarihinde resmi olarak Microsoft Elektronik formlar için kullandığımız InfoPath hizmetini durdurdu. Sharepoint tarafında InfoPath yerine yeni teknolojilere yatırım yapacağını duyurmuştu. Zaten öncesinde 1-2 yıldır konuşulan bir meseleydi bu. Resmiyet kazanmış oldu duyurudan sonra. InfoPath 2013 bu anlamda son ürün olma özelliği taşıyor.

Office_Infopath

InfoPath ürünü için şöyle bir destek paketi açıklanmıştı;

  • InfoPath 2013, Nisan 2023 yılına kadar desteklenecektir.
  • SharePoint Server 2013 InfoPath Forms Servisleri Nisan 2023 yılına kadar desteklenecektir.
  • Office 365 InfoPath Form Servisleri bir sonraki duyuruya kadar desteklenecektir. (2014 de yapılan açıklamadan sonra duyuru yapıldımı hatırlamıyorum.)

Microsoft yeni ürünü duyurana kadar InfoPath kullanmaya devam edebilirsiniz söyleyerek, neden yeni bir ürün ihtiyacı ve yatırımı oraya kaydırdıklarını da açıklıyor.

Access ve Word ile form tasarımı yapıp daha esnek daha tümleşik ve daha kullanılabilir formlar oluşturabileceğimiz, genelde müşteri eğilimlerinin yeni teknolojilere adaptasyon konusunda InfoPath ‘in yetersiz yada eksik kaldığı noktaları, yeni ürün ile tamamen ortadan kaldırıp -daha da fazlasını vereceğe benziyor- güçlü bir ürün ortaya çıkartmayı hedefliyorlar.

3. Parti yazılımlara baktığımızda Nintex ‘in günümüz teknolojisine InfoPath ‘den daha fazla adapte olduğunu görebiliyoruz. Bilhassa Mobil form tasarımlarında ve Form içinde JS kullanımında oldukça yetenekli.

 

Kısacık bir video ile biraz gülelim (:

Buyrun InfoPath ‘in cenaze törenine…

erdemtuzen

Project Manager at Nuevo SoftwareHouse
I am a Microsoft Certified Trainer (MCT).

and...

#Software #Solution #Sharepoint #SharepointOnline #WebApplication #EnterpriceApplication #Azure #ArtificialIntelligence #GameDevelopment #Entrepreneurial #NoviceNeyPlayer #AmateurPhotographer #BigUncle
Share

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.